Iran & Russia | ایران آمادگی تأمین مواد غذایی روسیه را دارد
15858
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15858,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,overlapping_content,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

ایران آمادگی تأمین مواد غذایی روسیه را دارد

ایران آمادگی تأمین مواد غذایی روسیه را دارد

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: روسیه می تواند در تامین بخشی از مواد غذایی و نیازمندیها روی ایران حساب باز کند و ما در این زمینه محدودیتی نداریم.
محمد رضا نعمت زاده در دیدار با ‌رئیس کل گمرک فدرال روسیه گفت: خوشبختانه پس از لغو تحریمها فضای مناسبی برای توسعه همکاریها به وجود آمده که امیدواریم بتوانیم سطح آنها را افزایش دهیم.

وی روابط دو کشور را راهبردی خواند اما حجم روابط اقتصادی را محدود دانست و گفت:‌در این سفر توافقات مناسبی با شرکت گمرک ایران داشتید که امیدوارم دو طرف تعاملات خود را بیش از پیش گسترش دهند.

وزیر صنعت،معدن وتجارت گفت: از ارائه برنامه های آموزشی که به شناخت مقررات گمرکی این کشور کمک می کند استقبال می کنیم.
وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت درادامه ،‌توسعه روابط بانکی دو جانبه را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید دو طرف تلاش و توجه بیشتری در جهت تحقق این امر داشته باشند.

وی همچنین بر ضرورت توسعه همکاری در حمل و نقل در بخش دریا – جاده ای ،‌ریلی و هوائی اشاره کرد و افزود: ‌دراین خصوص نیز نیازمند سرعت بخشی بیشتر هستیم .

نعمت زاده ؛‌شناسایی و تقویت صادرکنندگانی که بتوانند نیاز کشور روسیه را طبق نظر شما تامین کنند و همچنین حمایت از شرکتهای بزرگ و توانمند را از مواردی برشمرد که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

همچنین در این دیدار ،‌رئیس کل گمرک فدرال روسیه نیز ضمن استقبال از بسط و تعمیق مناسبات اقتصادی با ایران تصریح کرد: ‌تجار ایرانی علاقه مند به کریدور سبز گمرکی هستند که ما نیز علاقه مندی خود را برای توسعه روابط دراین زمینه اعلام می کنیم و خواهان آن هستیم کالاهای روسی نیز به بازار ایران راه پیدا کنند.

((آندره بلیانینف )) به علاقه مندی تجار ایرانی برای برگزاری دوره آموزشی در رابطه با بحث گمرک روسیه در ایران اشاره کرد و گفت: کارشناسان متخصص خود را برای تبادل تجربیات و اطلاعات به ایران خواهیم فرستاد.
وی در ادامه هسته اصلی ایجاد مانع برای تجار را مشکلات روابط بانکی دانست و اظهار کرد:‌ برای مرتفع کردن مسائل بانکی حضور کارشناسان گمرکی دو طرف مهم است تا مسائل و مشکلات به خوبی دیده شود.
بسته حمایت از صادرات غیر نفتی به زودی ابلاغ می شود
وزیر صنعت،‌معدن و تجارت با اشاره به اقداماتی که در طول یکسال گذشته برای تهیه و تدوین بسته حمایت از صادرات غیر نفتی انجام شده است گفت: ‌با تاکیدات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دستورالعمل این بسته تهیه شده که پس از امضاء دستگاههای ذیربط به زودی ابلاغ خواهد شد.
محمدرضا نعمت زاده در پایان همایش تبیین برنامه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت،‌معدن وتجارت گفت: متاسفانه ردیف جوایز صادرات در سالهای گذشته از بودجه سالیانه حذف شد که با تلاش فراوان ردیف بودجه خاص در سال ۹۵ در نظر گرفته شد و ۲۰۰ میلیارد تومان تامین اعتبار شده که از این میزان ۵۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.
وی در ادامه سخنان خود به موضوعات مختلفی که از سوی استانداران ،‌مسئولان دستگاهها مرتبط و روسای سازمانهای صنعت،‌معدن و تجارت استانها که در جلسه حاضر بودند پاسخ داد و ضمن تبیین اقدامات ،‌به تبادل نظر و بررسی مسائل و مشکلات پرداخت.
نعمت زاده همچنین به تهیه برنامه راهبردی صنایع دریایی کشور نیز اشاره کرد و افزود: بیش از یکسال است که در تلاشیم تا برنامه راهبردی صنایع دریایی کشور را به صورت جامع و مناسب تهیه کنیم که درحال بازنگری نهایی هستیم تا بتوانیم از طریق آن چشم انداز ده ساله کشور را در این صنعت ترسیم کنیم.
وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت ضرورت مبارزه با قاچاق را حائز اهمیت خواند و گفت : دراین جهت نیز جلسات مختلفی با دستگاههای مرتبط داشته ایم و بدین منظور جلسه ای با معاون اول رئیس جمهور در نظر گرفته شده است تا پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه کنیم.