Iran & Russia | ملاقات رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با سفیر ایران در روسیه
16810
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16810,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,overlapping_content,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

ملاقات رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با سفیر ایران در روسیه

ملاقات رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با سفیر ایران در روسیه

عصر روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین‌ماه آقای تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با آقای جلالی سفیر ایران در روسیه ملاقات نمودند. در این نشست که در سفارت ایران در مسکو برگزار گردید آقای تیزهوش در ابتدا از آقای جلالی بخاطر پیگیری‌های ویژه که‌ برای‌ کسب مجوز سفر هیات ایرانی به روسیه به عمل آوردند بسیار تشکر نمودند. آقای تیزهوش تابان اظهار داشتند که‌ امروز دفتری را از طرف روسی جهت تأسیس نمایندگی اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در مسکو تحویل گرفتند و امیدوار هستند که فصل جدیدی در روابط تجاری بین ایران و روسیه آغاز گردد. ایشان گفتند بخاطر مشکلاتی که امروزه‌ برای ارسال کالا از ایران به روسیه و برعکس در مرزهای زمینی وجود دارد باید مسیر صادرات و واردات کالاهای ما به شکل دریامحور باشد. فعال‌سازی سرای تجاری ایرانیان در آستراخان با ایجاد واحدهای خرده‌فروشی و عمده‌فروشی و همچنین برگزاری‌ اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر ICBC می‌توانند نقش بسیار موثری در توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور ایران و روسیه داشته باشند. آقای تیزهوش گفتند یک شرکت ایرانی اخیرا در آستراخان قطعه زمینی را جهت احداث سردخانه خریداری نموده است که برای نگهداری مواد غذایی ایرانی و سپس ارسال‌ آن به سایر نقاط روسیه در نظر گرفته شده است. ما قصد داریم برخی از مواد غذایی را از ایران به روسیه ارسال کنیم و قرار است شورای بازرگانی روسیه و ایران برای توزیع آنها از طریق شبکه‌های زنجیره‌ای در روسیه به ما مساعدت نمایند.
آقای جلالی سفیر ایران در روسیه گفتند که شیوع ویروس کرونا باعث شد که در یک سال اخیر آقای تیزهوش رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه و آقای عابدینوف رییس شورای بازرگانی روسیه و ایران به کشور مقابل سفر نکنند. وضعیت در روسیه در حال عادی شدن است و امیدوار هستند که با سفر هیات‌های تجاری روابط اقتصادی دو کشور بهبود یابد. ایشان اظهار داشتند که ایران و روسیه از لحاظ تجارت بر ویروس کرونا غلبه کردند. در این دوره حجم تجارت بین ایران و روسیه ۴۳ درصد افزایش پیدا کرد. روابط سیاسی دو کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد و این باعث می‌شود که روابط اقتصادی نیز گسترش یابد. زیرساخت‌های لازم برای این کار وجود دارد. سفر آقای تیزهوش به روسیه و سفر آقای عابدینوف به ایران فرصت بسیار خوبی برای‌ احیا و بازسازی روابط تجاری و بازرگانی دو کشور ایران و روسیه است.