Iran & Russia | گیلان و آستراخان حلقه اتصال تجارت ایران و روسیه
17178
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-17178,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,overlapping_content,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

گیلان و آستراخان حلقه اتصال تجارت ایران و روسیه

گیلان و آستراخان حلقه اتصال تجارت ایران و روسیه

هیات اعزامی اتاق بازرگانی گیلان که به منظور تسهیل تجارت و توسعه مبادلات تجاری و بازرگانی شامگاه دیشب وارد آستراخان روسیه شدند پس از ورود به فرودگاه با استقبال مسئولین و خبرنگاران این استان جنوبی روسیه روبرو شدند .

مهدی آکوچکیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان روسیه که در راس این هیات اعزامی تجار و بازرگانان گیلانی و کشور از رشت عازم آستراخان شد در گفتگو با خبرنگاران محلی آستراخان گفت :
پرواز مستقیم رشت آستراخان با هدف توسعه مبادلات تجاری راه اندازی شده است و این پرواز می تواند به گسترش همکاری های تجاری ایران و فدراسیون روسیه نقش بی بدلیلی را ایفا کند .
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان روسیه با تاکید بر اینکه سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه برای برقراری این پرواز از چندی قبل تلاش هایی را دنبال کرده که با نگاه مثبت طرف روسی و سفارت فدراسیون روسیه در ایران این امر محقق گردید تصریح کرد :
هم اکنون بکی از درخواست های طرف ایرانی از سفارت فدراسیون روسیه در تهران و سرکنسولگری روسیه در رست این است که تا حد امکان اعطای ویزا به تجار و بازرگانان با کمترین زمان ممکن انجام شود .

وی خاطر نشان کرد : قطعا تسهیل روادید نقش بسزایی در بخش تجارت و بازرگانی و حتی گردشگری برای دو طرف ایرانی و روسی به همراه خواهد داشت .
آکوچکیان پرواز هفتگی رشت به آستراخان را موجب کوتاهی مسافت برای تجار ایرانی فعال در آستراخان دانست و افزود : این پرواز می تواند ضمن کوتاهی مسافت و حذف یکی از پرواز ها مسیر تجارت خصوصا برای تجار استان های شمالی ایران به آستراخان را کوتاه نماید .
وی ادامه داد: آستراخان استان هدف بازرگانی تجار استان های شمالی ایران است و این استان به لحاظ تجارت و بازرگانی برای جمهوری اسلامی ایران یک استان مهم برای ورود به بازار روسیه است .
وی استمرار پرواز هفتگی رشت به آستراخان و بلعکس را بسیار مهم ارزیابی کرد و یاد آور شد : با استمرار و ادامه این پرواز و حمایت از شرکت مجری قطعا شاهد تقویت همکاری های تجاری دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله تجاری ، بازرگانی ، گردشگری و غیره خواهیم بود .
سرکنسول فدراسیون روسیه در آستراخان از تلاش اتاق بازرگانی گیلان برای به نتیجه رسیدن این پرواز قدردانی کرد و خاطر نشان کرد : اتاق گیلان و شخص رییس اتاق برای تقویت این همکاری به شکل های مختلف از جمله انجام این پرواز تلاش های مضاعفی را دنبال می کند ، ضمن اینکه در آستراخان روسیه اتاق گیلان تا کنون توانسته است با مسوولین استان آستراخان و تجار روابط خوبی را ایجاد کند .
رییس اتاق بازرگانی گیلان هم ضمن قدردانی از سفارت ایران در روسیه و سرکنسولگری ای آن در آستراخان و حتی قدردانی از سفارت فدراسیون روسیه در تهران که همگی برای انجام اتفاق بزرگ اقتصادی نقش موثری را ایفا کرده اند گفت :
تجارت در روسیه برای تجار ایرانی از استان آستراخان شکل می گیرد و به همین دلیل چون ایران و روسیه دارای مرز آبی مشترک هستند ، این استان یک استان راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران است و هم اکنون دولت ایران به شدن به دنبال توسعه همکاری های اقتصادی و حمایت از بازرگانان و تجار خود است .
هادی تیزهوش تابان که مسوولیت اتاق مشترک ایران و روسیه را نیز عهده دار است در گفتگو با خبرنگاران محلی آستراخان افزود : گیلان و آستراخان روسیه از گذشته با یکدیگر همکاری های اقتصادی نزدیکی داشته اند و همواره این همکاری های رو به بهبود و دوستانه بوده است و همین عامل موجب شده است که بخشی از بازرگانان ما در آستراخان حتی اقامت دارند .
تیزهوش تابان به اشتراکات اقتصادی دو استان گیلان و آستراخان روسیه نیز اشاره کرد و یاد آور شد: همین اشتراکات موجب شده است تا ما برای صادرات محصولات کشاورزی و صیفی جات و خشکبار بتوانیم بازار خوبی را سالانه برای روسیه داشته باشیم و گیلان و آستراخان حلقه اتصال تجارت بین دو کشور تلقی می گردد.
گفتنی است پرواز رشت به مقصد آستراخان شامگاه دیشب به مدت ۱۰۵ دقیقه به طول انجامید که این مسیر از فرودگاه امام به مقصد آستراخان از طریق فرودگاه امام – مسکو – آستراخان صورت می گیرد که حدودا شش ساعت زمان این دو پرواز برای تجار است ، غیر از زمان و مسافت دو سفر هوایی یاد شده ، مسیر های زمینی برای رسیدن به فرودگاه امام از دیگر موارد زمان بر شدن سفر تلقی می شود که فرودگاه رشت این بعد از مسافت و خطرهای احتمالی جاده ای را حذف می کند .