Iran & Russia | ملاقات رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با استاندار آستراخان
16782
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-16782,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,overlapping_content,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

ملاقات رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با استاندار آستراخان

ملاقات رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با استاندار آستراخان

عصر روز چهارشنبه ۲۵ فروردین‌ماه آقای هادی تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه و رییس اتاق بازرگانی گیلان با آقای ایگور بابوشکین استاندار آستراخان در دفتر کار ایشان ملاقات نمودند. در این دیدار که آقای مهدی آکوچکیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان نیز حضور داشتند طرفین راههای گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.
آقای ایگور بابوشکین گفتند که در شرایط سخت فعلی حجم تجارت آستراخان با ایران در سطح قابل‌قبولی قرار دارد. ایشان از ساخت سرای تجاری ایرانیان در آستراخان و نصب مجسمه عمرخیام توسط طرف ایرانی بسیار تشکر کردند. استاندار آستراخان پیشنهاد دادند که مرکز لجستیکی ایران در منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آسترخان احداث گردد.
در ادامه این جلسه، آقای تیزهوش تابان از طرف روسی بخاطر صدور مجوز برای هیات ایرانی در شرایط پاندمی کروناویروس جهت سفر به روسیه تشکر نمودند و گفتند که در شروع تهاجم ویروس کرونا اکثر کشورهای همسایه مرز با ایران را بستند اما روسیه مرزهای زمینی، دریایی و هوایی را با ایران باز نگه داشت و این مسئله باعث شد حجم تبادلات تجاری‌ ما افزایش یابد. رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اظهار داشتند قرار است یک شرکت ایرانی بخشی از طبقه اول سرای تجاری ایرانیان در آستراخان را برای فروش کالاهای ایرانی بشکل خرده‌فروشی و عمده‌فروشی تأسیس نماید. این شرکت هم‌اکنون در حال ارسال این کالاها به روسیه است. در آینده نزدیک راه آهن رشت به بندر کاسپین متصل خواهد شد که در این راستا کشتی‌های رو-رو باید در مسیر دریای خزر فعال‌تر عمل نمایند. منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روابط خوبی دارند و این دو منطقه می‌توانند در گسترش روابط دو کشور تاثیرگذار باشند. نوزدهمین اجلاس شورای بین‌المللی کشورهای حاشیه خزر یک ماه پیش بشکل ویدئوکنفرانس برگزار گردید. اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه و اتاق بازرگانی آستراخان از موسسین آن هستند. سیستم بانکی روسیه باید برای نقل‌ و انتقال پول مساعدت بیشتری اعمال نمایند. آقای تیزهوش از طرف استاندار گیلان بار دیگر استاندار آستراخان را برای سفر به گیلان دعوت نمودند.
آقای مهدی آکوچکیان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران گفتند که قدم‌های بسیار خوبی برای توسعه روابط بین دو کشور برداشته شده است که نتایج این کارها در آینده بدست خواهد آمد.
در پایان، آقای بابوشکین دعوت آقای زارع استاندار گیلان را برای سفر به استان گیلان پذیرفتند و ابراز امیدواری نمودند با فراهم شدن شرایط در آینده نزیک به استان گیلان سفر کاری داشته باشند.